utorok 28. októbra 2014

Trygve Gulbrannsen a trošku málo o biblioterapii

V Košiciach na Vrátnej ulici je antikvariát. On tam prvýkrát vstúpil, keď čakal na výsledky ohľadom prijatia na vysokú školu. Čítal Búrlivé výšiny, sedel pri fontáne a čakal. Univerzita sa nakoniec vyjadrila, že sa nestane ich študentom a do jeho srdca sa nalialo blaho. Kráčal v tom čase kolo antikvariátu a uvidel knihu, o ktorej už toľko hovoril. Cítil sa ako Bastián v Nekonečnom príbehu. Uvidel ošarpanú a starú knihu od nórskeho spisovateľa. Veru, boli dvaja Nóri, ktorí ho vyvíjali ďalej. Jeden z nich sa volal Trygve Gulbrannsen.

Myslím si, že jeho ságu netreba hlbšie predstavovať. Je to jednom chlapcovi, čo jeho otec zabije medveďa, on sa potom ožení, má dve deti a obrovské gazdovstvo. Strašne nudná kniha. Nikto tam nikoho nepodvádza, ľudia vedia, čo chcú. Ak je tam láska, tak na celý život. Sú tam obrovské sánky a Vianoce? Oni sú tam všetci spolu a dodržiavajú zvyky. Bavilo by vás to čítať? Pevne verím, že áno.

Nechcem teda robiť nejakú reklamu knihe. Ale po pravde, ani žiadne hlboké citáty tam nenájdete. Nie je to tam ako od rúk spisovateľa z druhého konca sveta: „Spláchol záchod a vtedy to pochopil. Pokiaľ chcete nájsť samého seba, musíte v sebe niečo stratiť.“ Alebo, že s láskou ide všetko krajšie. Veru, také duchaplné veci tam veru nenájdete. (Chvála pánu Bohu.)

Skôr tam nájdete o tom, ako sa zastaví nezmyselná nenávisť. Trygve Gulbrannsen ilustruje o tom ako ľudia žijú. Od zbierania dreva, cez lov rýb a takisto aj o tej nádhernej veľkej posteli, ktorá ukryje každého od lesnej zimy. Je to jedna z najkrajších kníh, čo ľudia mohli napísať. (Iste, až na Rasputinove zápisky z Brazílie.)

Chlapčisko vzalo knihu domov a najprv ju čítali všetci. Mali radi tie riadky. On sa k tomu nedostal, pretože šiel pracovať do kníhkupectva. Tam sa dostal k takej krásnej literatúre, že si musel dávať rohypnol do vodky, aby vedel poradiť ľuďom.

„Prosím vás! Potrebujem niečo, kde upír behá po púšti a rozpráva, že keď sa berú drogy, človek bude veľkým duchovným učiteľom!“ hovorili mu.

„Ja chcem niečo, kde sa ľudia navzájom zabijú, aby pochopili, aká veľká láska v nich bola.“ hlesli ďalší.

„Ja chcem Shakespeara. Počul som, že on pri písaní jedol asfalt.“ to bola ďalšia krásna reakcia.

Kvôli niektorým veciam odišiel ďaleko preč. Otvoril Večne spievajú lesy a začal čítať cestou z Prahy do Košíc. Usmieval sa pri tom. Bolo to také nežné, ale tak ľudské.

To je kniha, kde vás hladí ten vietor, cítiť vôňu stromov a on práve také čosi potreboval. Odkedy tú knihu čítal, pochopil, čo to je vlastne bibliotreapia. (Pre tých, čo nemajú ani polovicu mozgu, to nie je sektárska veda o biblii.)

Potom nechával občas knihu doma a bola mu zima. Bolo mu chladno z ľudí, ktorých vlastné ego obmedzovalo myslenie. Ja neviem, akú chorobu mali tí ľudia, ale ja ju nevyliečim. Mladí ľudia, ktorí mali hlboké myšlienky o tom, že láske už neveria a popri tom vyslovene poľovali po každom. Ako by im niečo zakázovalo cítiť sa občas smutným. Nechceli si priznať, že potrebujú lásku, lebo by vyzerali tak divne. Tak obyčajne, tak hlúpo....tak ľudsky.

Bolelo ho to, keď ich stretával. Nebol to svet, ktorý chcel vytvárať a niekomu ho prezentovať. Bol to svet ľudí, ktorí mali v sebe nasiaknute niečo zlé. Potreboval k svojmu životu Elzearda Bouffiera, niekoho, s kým by mohol sadiť stromy.

Vzal opäť do ruky knihu o nórskej rodine v lese a začal čítať. Okrem iného sa dostal späť k Petrovi a Lucii, Gottfriedovi Lenzovi a začal sa usmievať. Úsmevy majú neskutočné čaro robiť veci krásnymi. To je ako so ženami. Žena, ktorá sa neusmieva, chýba na nej niečo krásne. Niečo, to typické ženské, ktoré dokáže so mnou ako s chlapom robiť tie veci. Však to poznáte, predvádzať sa, robiť hovadiny.


Keď sa nad týmto príbehom zamýšľam, asi sa vrátim k nórskej rodine.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára